Przejdź do treści

„Czcij ojca swego i matkę swoją” – IV przykazanie na Uwielbieniu w Kielcach

Dziesiątki osób przyszło w minioną niedzielę na Plac Jana Pawła II w Kielcach, aby wziąć udział w IX edycji Uwielbienia w Centrum Miasta. Dodatkowo transmisję on-line ze spotkania śledziło kilka tysięcy internautów. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „Dekalog ‐ IV przykazanie” i towarzyszyło obchodom trzydziestej rocznicy pobytu Papieża na świętokrzyskiej ziemi.

Podczas Uwielbienia zostały przypomniane archiwalne fragmenty relacji TVP z wizyty Świętego Jana Pawła II w Kielcach i w Masłowie w 1991 roku. Jeszcze raz  wybrzmiały Jego słowa, wygłoszone wówczas w kieleckiej katedrze: – Pragnę wyrazić moją radość, że jestem tutaj z Wami. I powiedzieć wszystkim rodzinom, zwłaszcza tym rodzicom, którzy decydują się na trud wychowania dzieci, że Papież o nich pamięta i z serca im błogosławi.

Procesję i wystawienie Najświętszego Sakramentu poprzedził koncert zespołu ToOn ze specjalnym udziałem wokalisty TGD  Kamila Milczarka. Jak zwykle nie zabrakło wyznania wiary. Oprócz wyśpiewania „Credo” przez zespół ToOn, swoimi świadectwami podzielili się również prowadzący wydarzenie Paulina Worożbit i Michał Bukowski, znani z internetowego kanału Studio Raban, Basia Turek, autorka książki pt. „Pełnymi garściami”  oraz Sławomir  Szmal, były kapitan reprezentacji Polski w piłce ręcznej.

– Panu Bogu wystarczy mało, żeby zrobić dużo. – powiedziała uśmiechając się szeroko, poruszająca się na wózku inwalidzkim Basia Turek. – Ja przed wami czuję się mała, ale przyjechałam tu po to, żeby głośno wykrzyczeć, że Jezus żyje. Być może do tej pory nikt ci nie powiedział, że cię kocha. Dziś mówi ci to sam Chrystus.

– Wiara była przy mnie przez całe moje życie – opowiadał Sławomir Szmal. – Żonę poznałem w wieku 17 lat jako moją pierwszą miłość. I jesteśmy razem do dziś. Mamy też syna, którego kochamy i staramy się go wychować po katolicku, choć nie jest to takie łatwe.

Radosny, kolorowy i pełny dobrej energii był również występ młodzieżowej grupy tanecznej „Kryształki” z Daleszyc.

Jak co roku, kulminacyjnym punktem programu Uwielbienia była Adoracja Najświętszego Sakramentu. Mimo ulewnego deszczu wniesiono go na plac w uroczystej procesji, z udziałem ministrantów z pochodniami i kadzielnicą, tancerek sypiących kwiaty i żonglerów z ogniem. Modlitwę prowadził ks. Marcin Boryń, inicjator Uwielbienia w Centrum Miasta Kielce i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

– Liczyliśmy na to, że Jezus zrobi cud. – powiedział ksiądz Boryń. – Że będzie świeciło słońce, a później będziemy się chwalić, że Bóg nas ocalił, bo żadna kropla na nas nie spadła. A może właśnie w tym deszczu, w tym niespełnieniu najlepiej Ciebie, Panie, chwalić?

Na koniec modlitwy błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem udzielił Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Piotrowski.

– Pan Jezus jest zawsze wierny. – powiedział pasterz naszej diecezji. – Przychodzi, bo widzi nasze ludzkie potrzeby, których my nie zawsze umiemy rozeznać. Abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości.

Uwielbienie w Centrum Miasta Kielce zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie „Dwa Przymierza” przy współpracy Województwa Świętokrzyskiego oraz Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Kieleckiej.